MIKI everything about TATTOO

Tatuaże egipskiej kobiety sprzed 3000 lat

457641843_tattoo-on-mummy-tatuaz-na-mumii-egipskiej-3000-years-ago-first-tattoo_egypt-mummy.jpg
3000 lat temu pewna kobieta mieszkająca w starożytnym Egipcie pokryła swe ciało dziesiątkami tatuaży. W śród nich było wiele motywów religijnych oraz zwierzęcych, a także kwiatów lotosu.
457689536_nefer-amulet-znak-egipt-starozytny-medieval_Nefer_Amulet_MET_26.7.1095_front.nk.jpg
Amulet "nefer" - symbol piękna lub dobroci.
Na jej torsie archeolodzy odnaleźli doskonale zachowane obrazy. Na początku myślano, że są namalowane farbą. Bardzo częstą praktyką było chowanie zmarłych z amuletami na szyi. Archeobiolog Anne Austin z Uniwersytetu Stanford badając mumię początkowo sądziła, że ma do czynienia z amuletem namalowanym na szyi co było częstą praktyką w starożytnym Egipcie.

Dalsze badanie mumii ujawniło jednak, że te znaki są czymś więcej niż namalowanymi amuletami. Zostały one wytatuowane na skórze.
Te tatuaże zachowały się bardzo dobrze mimo że skóra była mocno pokurczona.
Mumia została znaleziona w miejscu zwanym Deir el-Medina na zachodnim brzegu Nilu. Jest to wioska z okresu między 1550 pne. a 1080 pne. w której mieszkali rzemieślnicy i robotnicy, którzy budowali groby królewskie w Dolinie Królów.


"Kilka tatuaży jest związanych z boginią Hathor, takich jak krowy ze specjalnymi naszyjnikami, inne - takie jak węże umieszczone na ramionach - są również związane z bóstwami żeńskimi w starożytnym Egipcie." - powiedziała Anne dla Austin Live Science.

Według Anne Austin tatuaże są związane z boginią Hathor (krowy z naszyjnikami), węże umieszczone są na ramionach są związane z żeńskimi bóstwami starożytnego Egiptu.


Odkryto już kilka tatuaży na egipskich mumiach, ale w większości są to abstrakcyjne wzory. Te natomiast przedstawiają rozpoznawalne obrazy.
Szyja, tył i ramiona mumii zostały ozdobione obrazami oczu Wadjeta (oczy Horusa) - boskich oczu związanych z ochroną.
Oczy Wadjeta na szyi mogły mieć jeszcze jedną warstwę znaczeniową: pojawiły się między nimi dodatkowe obrazy znane jako symbole "nefer" - znak piękna lub dobroci - powiedziała Austin.


457694951_mumia-slady-tatuazu-na-mumii-egipskiej-co znacza_mummy-egypt-tattoo.jpg
Tatuaż na krtani mumii egipskiej kobiety. Źródło: LiveScienceArcheobiolog wyjaśniła, że położenie symboli na gardle kobiety - mogło sygnalizować, że zawsze, gdy kobieta mówiła lub śpiewała, przywoływała rytualną moc czynienia dobra.

Te figuralnie wytatuowane obrazy - pierwsze w swoim rodzaju znalezione na egipskiej mumii - dostarczają ważnych wskazówek na temat znaczenia i symbolicznej natury tatuowania w starożytnej egipskiej kulturze - powiedziała Austin.


Źródło: https://www.livescience.com/54687-egyptian-mummy-tattoos.html
Foto: Pixabay, MediaWiki.

cyberdex Z powrotem


Dodaj komentarz

Nick / Imię:

Komentarz:

Zobacz też:

Tatuaż - tradycyjna mitologia chińska i japońska #1


Japońska i chińska mitologia (jap. 日本神話) jest bardzo bogata. Panteon bestii i bogów często znajduje swoje miejsce na ludzkiej skórze i jest częstym tematem tatuaży. Oprócz bardzo popularnego wzoru (tematu) jakim jest ryba koi (jap. 錦鯉 nishiki-goi) jest też wiele innych mniej znanych postaci z mitologi. Bestie i postaci z mitologii chińskiej i japońskiej idealnie nadają się na duże tatuaże na rękę lub plecy. W rękach artystów mogą zamienić się w piękne i plastyczne wzory oplatające ciało. Postaramy się opisać i przybliżyć te mniej znane. Zapraszamy na pierwszą część japońskiego bestiariusza. Czytaj więcej

3-4 listopada - TattooFestival ŁÓDŹ

W dniach 3 i 4 listopada w Łodzi odbyła się XI edycja TattooFestivalu, która zagościłą w Nowej Hali Expo-Łódź! To trzecia po Warszawie i Lublinie edycja festivalu w tym roku. Hala Expo-Łódź to wielofunkcyjne centrum wystawiennicze usytuowane w samym centrum miasta. Ogromna przestrzeń 28 500 metrów sześciennych powierzchni pełnej niesamowitych atrakcji. Na miejscu spotkało się ponad 200 artystów. W obrębie festivalu odbyło się wiele imprez towarzyszących: fireshow, magię i iluzje, strefę custom, koncerty, performance i inne atrakcje. Gościli między innymi niesamowitą grupę :THE FUEL GIRLS to znana na całym świecie grupa performerów z Wielkiej Brytanii. Dziewczyny mają na swoim koncie niezliczoną liczbę pokazów w najdalszych zakątkach świata. "Fuelki" świetnie radzą sobie z okiełznaniem ogromnych ognistych rekwizytów takich jak: miecze, baty, różdżki czy korony ognia. Dlatego temperatura podczas ich spektakli sięga zenitu. Ceny biletów: 34,90zł za bilet jednodniowy, 44,90zł za bilet dwudniowy. Za bilet VIP zapłacimy 250zł. Dzieci do lat 12 wstęp bezpłatny. Czytaj więcej

Tatuaż terapeutyczny

Medycyna i magia często współgrały ze sobą na łonie prymitywnych kultur (szamani), przez to zanikały różnice między nimi. Czy to z powodu tego, że śmierć i choroby nie były uznawane za element naturalny, lecz wynikały ze szkód wyrządzonych przez duchy; były karą, bądź aktem zawziętej wrogości wobec konkretnych osób?
W takich przypadkach znachor lub medyk interweniował różnymi metodami, aby połączyć się z duchami i uniemożliwić im wtargnięcie i nawiedzenie, ewentualnie wypędzenie z ciała. Ludzie skłonni uważać za pewnik wyższość transcendentnych nauk mają przekonanie, iż nowoczesnymi metodami prędzej, czy później rozpozna się ten fenomen i rozwiąże problemy rozumienia magii. Wielu naukowców studiowało więc te prymitywne metody leczenia i jak się okazywało z powodzeniem zdawały one egzamin. Jedną z takich metod jest tatuaż, o którym opowiem teraz. Czytaj więcej

Czy warto się zaszczepić przed zrobieniem tatuażu?Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW, Hepatitis viralis B) popularnie zwane "żółtaczką" to nie tylko domena szpitali. Kilka lat temu Pamela Anderson pzyznała, że po 16 latach zmagania się z tą chorobą jest wolna od wirusa. Do zakażenie doszło właśnie przy wykonywaniu tatuażu zakażoną igłą. Jak widać ten rodzaj działalności przy nie zachowaniu odpowiednich warunków, może narazić swoich klientów na poważne problemy. Czytaj więcej

Robert Hernandez - mistrz "free handu".Robert Hernandez pracuje zwykle w technice "free-hand". Na początku szkic pisakiem na ciele, a potem delikatny kontur, "szczątkowo". Dalej jak drukarka z zawrotną prędkością posuwa się z góry na dół lub z dołu do góry. Pracuje dużą ilością igieł. Delikatne cienie i ostre rysy w głębokich tonach.
Robert Hernandez urodził się 19 lipca w mieście Prudnik, na południu Polski, w rodzinie pochodzenia hiszpańskiego. Tatuuje od ponad piętnastu lat. Czytaj więcej

Tattoo Expo w Johannesburgu27-28 Października w Johannesburgu odbył się TATTOO EXPO, jedna z większych imprez w kalendarzu. Najlepsi artyści, ponad 250 wystawców oraz ponad 15000 odwiedzających. Oprócz głównej imprezy było także wiele imprez towarzyszących między innymi: Wybory Miss Ink, wybory najlepszej brody (?). Gospodarzem jest Johannesburg's Premium Venue, Montecasino w dniach 27-28 października 2018r. Więcej na stronie imprezy http://johannesburgtattooexpo.com/
Czytaj więcej

miki.hg.pl 2001-2018 KONTAKT

Formularz kontaktowy. Wszystkie pola są obowiązkowe

Imię:
Email:
Wiadomość:alien anchor angel animal arm back berlin big biomoechanic black white blue calf caligraphy celebrites celtic character chest chinese clown color contour convents cover death demon demons devil dog dolphin dragon eagle face faces faith fish flower flowers foot freehand gnome green hand hope japan Jarek Zatryb kanji koi latin leg letters łódź love miłość nadzieja naked neck ornament Ostrołęka pitbull poland polish posejdon red rose runes runy sad angel scorpio sentences shadow shoulder signs skull smok spider studio studios sword tattoo tiger tribal trident vide cull fide wiara wings women Zet Tattoo


Losowe zdjęcia z galerii