MIKI everything about TATTOO

Tatuaż - tradycyjna mitologia chińska i japońska #1


Japońska i chińska mitologia (jap. 日本神話) jest bardzo bogata. Panteon bestii i bogów często znajduje swoje miejsce na ludzkiej skórze i jest częstym tematem tatuaży. Oprócz bardzo popularnego wzoru (tematu) jakim jest ryba koi (jap. 錦鯉 nishiki-goi) jest też wiele innych mniej znanych postaci z mitologi. Bestie i postaci z mitologii chińskiej i japońskiej idealnie nadają się na duże tatuaże na rękę lub plecy. W rękach artystów mogą zamienić się w piękne i plastyczne wzory oplatające ciało. Postaramy się opisać i przybliżyć te mniej znane. Zapraszamy na pierwszą część japońskiego bestiariusza.

ŚWIĘTY PTAK: Hou-ou lub Hoo-oo (jap. ホウオウの入れ墨)


Święty ptak przynoszący szczęście.Ptak Hou-Ou. ホウオウの入れ墨
Już od starożytności był on wielbiony, jako ptak będący dobrą wróżbą. Przedstawiano go jako najbardziej uświęconego króla ptaków, ze względu na jego szczególne powiązania z religią. Hou-ou wyzwala złoty blask, a upierzenie jego udekorowane jest 5 kolorami.
Jego szyja jest długa jak wąż. Ciało jego jest pokryte wzorami przypominającymi smoka, a jego dziób przypomina dziób koguta. Kiedy rozkłada swoje skrzydła eksponuje czystość i cnotę - tak twierdzą wszyscy którzy doświadczyli tego widoku. Artystycznie wykończona tylna część jego ciała to po prostu niebiańskie piękno. Bicie jego serca jest jak nakaz do czynienia dobra. Jego smukłe podbrzusze oznacza naturę człowieka i sprawiedliwość, a elegancko i majestatycznie wyglądający ogon wzbudza ufność.
Pierwsza część jego imienia Hou identyfikuje mężczyznę a druga Ou związana jest z kobietą. Oboje, mężczyzna i kobieta łączą się, dając początek życia w postaci uduchowionego zarodka, który po 360 dniach staje się świętym ptakiem.
Ujrzenie tego ptaka to dobry znak. Przylatuje ze wschodu, słonecznym blaskiem oświetlając państwa tam, gdzie monarcha i jego poddani są naprawdę zjednoczeni. Jest tez symbolem odzyskania pokoju i zażegnania wszelkich konfliktów.
Kiedy Hou-ou leci, każdy element natury go błogosławi: wiatr przestaje wiać, pył osiada a inne ptaki i owady nie wydają z siebie żadnych dźwięków.
Trzepot skrzydeł Hou-ou przypomina dźwięk fletu lub gwizdka. Nigdy nie zabija innych zwierząt. Nie wyrywa roślin bez powodu, zostawia je, aby mogły być pożywieniem dla innych żyjących istot. Jego naturalnym siedliskiem jest drzewo "paulow", żywi się tylko pędami bambusa. W rytuałach plemienia Chenn z Mongolii, bóg Hou-ou występuje w ptasiej masce, w pierzastym kostiumie, pokrytym wzorami smoków. Bóstwo tańczy, odganiając od siebie potwory a przyciąga do siebie dobre duchy. Na Dalekim Wschodzie i w Egipcie Hou-ou nazywany jest Feniksem i darzony jest szacunkiem jako symbol wiecznego życia. Jest bardzo często wybierany jako temat tatuaży.

UDUCHOWIONE STWORZENIE: Baku (jap. バクータトゥー )


Bestia pożerająca dobre marzenia.Baku. バクータトゥー
Dwóch badaczy Sengaikyo i Sansaiezu opracowali zbiór uduchowionych bestii, które istniały w świecie marzeń i były przedmiotem różnych legend. Baku mieszkał w południowej dolinie. Był duży jak wół. Jego nos przypominał nos słonia, a jego małe oczy przypominały oczy szczura. Miał ogon woła i kończyny tygrysa. Jego futro było ciemno-żółte, kolorem bardziej przypominające sierść lwa. Łzy tego stwora były tak twarde, że mogły być używane jako broń. Mocz jego był stęchły i wyglądem przypominał rozpuszczone żelazo z miedzią lub ślinę obcych. Jego kości były tak twarde, że nie było nawet sensu atakować go mieczem. Wierzono, że Baku jadł metale takie jak: żelazo i miedź. Później stopniowo przekształcano jego postać i ukazywano go jako stworzenie duchowe, pożerające marzenia. W wierzeniach ludowych, używano jego wizerunku jako symbolu szatana.
Jeden z przesądów japońskich mówi, że aby wzbogacić się w nadchodzącym roku należy w noc poprzedzającą Nowy Rok, umieścić obraz bożka Baku pod swoją poduszką.

UDUCHOWIONE STWORZENIE: Lis z dziewięcioma ogonami, (eng. fox with nine tails) (jap. 9尾の狐)


Jest to istota mająca 2 oblicza: diabelskie i anielskie.Lis z 9 ogonami. 9尾の狐
Dojrzały już lis, po 50-ciu latach miał możliwość przemiany w człowieka, a w wieku 100 lat zmieniał się w zmysłową kobietę lub w wyrocznię. Czasami mógł przemienić się także w mężczyznę, romansującego z kobietami. Mając 1000 lat osiągał najwyższy stopień wtajemniczenia. Jego ciało pokryte zostało futrem mieniącym się złotem i wyrosło mu 9 ogonów. Dźwięki, jakie wydobywały się z jego pyska, przypominały płacz dziecka. Lis z dziewięcioma ogonami polował na ludzi. Mimo, iż jest on ludożercą, nie zawsze mógł on konsumować ludzkie mięso, gdyż ludzie byli chronieni przez czary rzucane na nich przez rożne stwory. W Starożytnych Chinach, lis ten przedstawiany był jako lubieżne piękno, które budziło niepokój w każdym państwie, gdzie tylko się pojawiał. Mając super moc przekształcił się w piękną kobietę i zwodził chińskiego cesarza Chou Hsin of the Yin. Nakłonił cesarza do zorganizowania wielkiej, ekstrawaganckiej uczty, która doprowadziła później do upadku dynastii Yin. Zniszczył też kilka państw poprzez m.in. zakradnięcie się na statek płynący do Japonii, na pokładzie którego byli członkowie dynastii Tang i zamianę żony koronowanego księcia w Indiach na żonę króla You z dynastii Zhou. Przemienił się w piękna kobietę – Tamanomoe, która oszołomiła swoją urodą ambasadora Toba. Kiedy, po tej przemianie ciało lisa zaczęło emitować niebieską łunę, wtedy wyszła na jaw mistyfikacja lisa. Został on zdemaskowany i to był kres jego żywota. Ta historia pokazywała lisa w negatywnym świetle. W Japonii jego wizerunek był bardziej święty. Utożsamiano go z cnotą i powszechnym szacunkiem. Porównywano go do członków rodziny królewskiej, którzy swoją dobrocią obejmowali zarówno poddanych jak i otaczające ich zwierzęta.
Do dzisiaj w Japonii, liczba 9 jest magiczna liczbą, gdyż jest największą z liczb całkowitych tak jak lis ma 9 ogonów, to symbol pomyślności i przyszłego dobrobytu. Jednak w Chinach czy w Indiach, lis nie jest traktowany jako dobry omen i nie ma zbyt dobrej reputacji.

ŚWIĘTA BESTIA: Ki-rin


Święta bestia związana z dobrobytem.Ki-Rin
Zaraz po smoku Hou-ou, Ki-rin był najbardziej znanym wśród świętych stworzeń, wielbionym przez narody Dalekiego Wschodu.
Ma końskie kopyta i ogon woła. Głowa Ki-rin jest trochu wydłużona i kształtem przypomina coś pomiędzy głową wilka a głową niedźwiedzia. Ciało jego pokryte jest łuskami, tak jak ciała smoków. Wierzono, iż Ki-rin żyje 1000 lub 2000 lat, dlatego też jego postać to symbol pokoju i pomyślności. Ki-rin był delikatnym stworzeniem, żyjącym w pokoju z fauną i florą. Jednakże, tak jak inne stwory, jeżeli musiał walczyć w obronie własnej, wtedy jego spokojna natura zmieniała się i z jego paszczy wydobywały się potężne płomienie i płaczliwe ryki. Wiosna to okres godowy dla Ki-rin. Szukał partnerów, z którymi mogliby się związać i wspólnie wychowywać potomstwo. Samiec Ki-rin pomagał samicy w wychowywaniu młodych.
Ki-rin pojawiał się tylko tam, gdzie wszyscy są dla siebie życzliwi, gdzie życzliwość jest czymś normalnym. Kilka razy próbowano go pojąć i oferować cesarzom.

ŚWIĘTA BESTIA: Toukou (jap. 東国の入れ墨)


Opiekująca się cesarzami bestia Toukou, wygląda jak skrzyżowanie psa z lisem. Wydawał dźwięki podobne do płaczu ptaków. Ma 2 rogi na plecach i długi, rozciągający się do kilku metrów ogon. W Chinach, kolor żółty uważany jest za kolor królewski i dlatego żółto upierzona bestia cieszyła się szczególnym szacunkiem Chińczyków. Toukou był także strażnikiem cesarzy w Japonii a jego podobizna ozdabiała główna sale Pałacu Thorne w Shinshinden.

ŚWIĘTA RYBA: Ouryu


Skrzydlaty smok.


Jest to smok, ziejący płomieniami przypominającymi smoka. Po 500 latach smok zmieniał się w Kakuryu – smoka posiadającego róg, po następnych 500 latach przemieniał się w Ouryu – świętą rybę. W związku z tym, skrzydlaty Ouryu jest uznany, za najbardziej dojrzałą ze smoczych form. W literaturze opisywany jest on jako święty smok, wykonujący dobre uczynki w imieniu cesarzy.

WIDMO: Nekomata (jap. ネコマタ)Nekomata. ネコマタ
To zagadkowy potwór, żyjący w sposób nie zrozumiały dla ludzi. To kocie widmo zamieszkiwało Japonię. Początkowo był on zwykłym kotem, ale w miarę, kiedy dorastał nabierał super mocy, stając się ogromnym kocim stworem z ogonem, rozdwajającym się na 2 części. Jego futro miało zdolność do błyszczenia w chwili, kiedy ktoś w jego obecności kłamał. Stwór ten potrafił chodzić na 2 nogach. Preferował picie nafty, znajdującej się w lampach, mógł przybierać postać ludzką i porozumiewać się ludzkim głosem. Gwałcił kobiety, przywracał chorych ludzi do zdrowia. Czasami zabija ludzi, zjadając potem ich szczątki.

Z powrotem


Dodaj komentarz

Nick / Imię:

Komentarz:


miki.hg.pl 2001-2018 KONTAKT

Formularz kontaktowy. Wszystkie pola są obowiązkowe

Imię:
Email:
Wiadomość:alien anchor angel animal arm back berlin big biomoechanic black white blue calf caligraphy celebrites celtic character chest chinese clown color contour convents cover death demon demons devil dog dolphin dragon eagle face faces faith fish flower flowers foot freehand gnome green hand hope japan Jarek Zatryb kanji koi latin leg letters łódź love miłość nadzieja naked neck ornament Ostrołęka pitbull poland polish posejdon red rose runes runy sad angel scorpio sentences shadow shoulder signs skull smok spider studio studios sword tattoo tiger tribal trident vide cull fide wiara wings women Zet Tattoo


Losowe zdjęcia z galerii