MIKI everything about TATTOO

Szkoła amerykańska


Ameryka, nowy ląd, oderwany od korzeni europejskich kształtował nowe stosunki społeczne. Tu właśnie rzeczywistym obrazem potrzeb objawia się sztuka i kultura, a wraz z nią tatuaż. Inny, tak jak wielonarodowy kraj, inny jak kontynent, inny jak moralność. Tu możemy obserwować rozwój pewnego systemu, nazwijmy go neostygmatyzmem. Właściwością tego rytuału jest kształt. Tu cechą szczególną jest odrębność formy i treści, zerwanie z tradycjami i kreowanie w nieskrępowanym otoczeniu. Szeroko rozumiany podział społeczny nie narzuca sztywnych norm zachowań, a to powoduje iż tatuaż staje się czymś popularnym i nowoczesnym.
Rozwój sztuki i tradycji domaga się sankcji treści. W zasadzie tatuaż nie powstawał jako wartość rynku konsumentów, lecz wypływał w środowiskach klubowych i dzielnicach. cechą był uniformizm, wspólna własność kulturowa, lub moralna. To jednocześnie powodowało iż tatuaż rozwijał się immanentnie wraz z rosnącą populacją, ze zróżnicowaniem i postępem społecznym.
Ból jako forma tabu przenoszona w rytuale samo okaleczania, potrzeba doświadczania i rozwijania się, której celem jest określenie przynależności społecznej i wartości własnej! Neostygmatyzm powoli nabiera kształtu współcześnie obserwowanego zjawiska. W zasadzie populistyczna forma tego rytuału nie jest manifestacją dojrzałości ani nawet doświadczeniem czegokolwiek. To tylko mitomania i współczesne pojęcie mody lansuje wizerunek, sztukę może, zdobienia ciała jako ekskluzywne hobby. Należy zaznaczyć iż tatuaż rozwija się jako rzemiosło i jako forma sztuki. Jednocześnie nie ustępuje treści która wydaję się być względna acz zasadna.

Więc tak dla środowisk jak i jednostek wizualne artykułowanie staje się tematem merytorycznej debaty. Na miarę środków i wyobraźni powstają wzory przedstawiające wyobrażenia żywcem przeniesione z mitów, oraz inne będące współczesnym mitem i morałem. W tej kadzi nowych treści do głosu dochodzi "biało - czarna" natura egzystencji, chodzi mi o środowiska kryminogenne. To tam człowiek podany działaniu najpotężniejszych sił kosmosu, odkrywa na nowo moc stygmatu. Dobro i zło w codziennym życiu współczesnego Amerykanina przeplata koronką sztuki ciało człowieka i niczym szata okrywa jego blizny duszy. Częstym motywem tatuażu stają się: serca pik, kości do gry, klawn, kula bilardowa "8", koniczynka, smok, itd......- większość z tych motywów intuicyjnie rozumiana przez współczesnego obywatela ameryki pokazuje model psychologicznego rozumowania. Uświadomione treści przetopione w trwałe, nieskończone logicznie symbole Ameryki! Hazard! Szczęśliwy traf! Przekroczony Rubikon!! Itd...

Pierwotnie wzornictwo charakteryzuje się prostą ornamentyką, minimalną kompozycją. Kolorystycznie i technicznie skąpą, co wynikało raczej z trudności sprzętowych niż z ułomności artystycznych wykonawców. Mimo to wzrost wymagań i zainteresowanie ze strony artystów doprowadziło tatuaż na Olimp możliwości. Zasadnicza linia nabrała finezji, raz gruba a raz cienka płynie w dwuwymiarowej przestrzeni z gracją rysując trójwymiarowe kształty. Tak kontur staje się zasadniczym elementem w tej technice. Podobnie jest w japońskiej szkole tatuażu. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie kolorów są one jakby ikonowe, płaskie. W zasadzie trudna technika tatuowania nie pozwalała na łączenie techniki cieniowania i kolorowania jednocześnie. Dokładał się tu czynnik bólu co nie było bez znaczenia. Wprowadzanie różnorodnych faktur - metod cieniowania i jednocześnie koloru odrodziło tatuaż. Tu popularna stała się rozświetlona jakoby kolorowym neonem i nierealna bo metaliczna powierzchnia.

Oddaje ona nowoczesny styl, mechanicznej rzeczywistości, wprowadza syntetyczne wielokolorowe światło. Pomysłowość oraz indywidualny styl zaczynają się przebijać na światło dzienne. Tu poszczególni artyści zaczynają stosować efektowne i szybkie metody pracy. Mam tu na myśli równowagę między kompozycja a treścią, jednocześnie rozmiary prac rosną tak samo jak jakość. Umiejętność operowania światłem podnosi walory wizualne i sprawia że przybliżamy się realizmu. Niekiedy technikę gry światła wykorzystuje się w celu ozdobienia i zadania wrażenia abstrakcji. Nowinki w świecie tatuażu nie są zawsze pozytywnie widziane. Wiele studiów pozostaje przy prostej i nie skomplikowanej warsztatowo metodzie pracy. Zwłaszcza w silnie społecznie związanych grupach tatuaż ostał w pierwotnej formie - tematycznie i technicznie.

Przepływ trendów i wymiana doświadczeń prowadzi nieuchronnie do rozwoju wiedzy i rzemiosła. Współcześnie tematyka tatuażu amerykańskiego wydaje się być sentymentalna i niczym nie różni się od innych wcześnie ukształtowanych form ekspresji i przekazu. W odróżnieniu od treści wiele nowego zmieniło się w warsztacie. Nowe barwniki, nowe igły, bogata ornamentyka i kompozycja zdobywa rzesze zwolenników. Pasja tatuażu staje się ponad narodowym, ponad kulturowym artefaktem. W tyglu różnorodności stylów znalazł swoje miejsce i uznanie tzw. "Old school" również na europejskim gruncie. Wielu amerykanofili pasjonuje taka treść i forma sztuki. Jednak nie da się uniknąć presji ze strony indywidualnego podejścia; artysta przelewa własne pomysły twórcze i dyktuje modę bezpośrednio na skórze. Cierpliwych i odważnych ludzi dręczy ten problem do tego stopnia iż często objawia się paranoją i eskapizmem. Myślę jednak że wiele dobrego dzieje się w świecie tatuażu.
Popatrzcie na to ? Inne, nowe oblicze. Porównajcie sami to jest to samo! Ale lepsze!. (ilustracje starego stylu) Z wyobraźnią, oryginalne pomysłowe i dobrze wykonane.
Tak tradycyjny tatuaż amerykański ulega niezliczonym transformacjom i wpływom. Nie bez znaczenia jest fascynacja starymi kulturami, np.: Indian amerykańskich. Na tym się to nie skończy, każda szkoła może asymilować wszelkie nowinki artystyczne. Patrzcie na grafitti! Tatuaż nie pozostał obojętny na piękno tego stylu, na jego dynamiczny przekaz, kreskę i kolor! I Ważny i podstawowy wpływ na sens tatuażu ma sprzęt i możliwości tatuatora. Tak on będąc kiedyś jedynie pionierem dziś musi być artystą i profesjonalistą w trudnym fachu.

PS: Utracona tożsamość społeczna w naturalny sposób odzyskuje swoją twarz. Tu największą zasługę składają nie tylko dzielni "farmerzy" ale i szaleni "kowboje". Trudno sobie wyobrazić wojownika bez tatuażu? Hę...., co to znaczy ? Że wśród pewnych grup społecznych tatuaż jest uznawany za wybryk i przejaw anarchii! Może być i tak. Ale ja wam powiem - nie jestem farmerem. I mimo to uważam że farmerzy mają nie mniejsze prawo do tatuowania się. Hmm..... ,może nawet większe???

Andrzej Michnowicz - Miki Tatoo


Wszystkie materiały z tej strony mogą być publikowane TYLKO za zgodą i wiedzą autora.
Foto tytułowe: Flickr Z powrotem

cyberdex:

komentuj

Święty jest ten który wodę nosi


Dodaj komentarz

Nick / Imię:

Komentarz:

Zobacz też:

East Coast Tattoo Expo 2018 w Londynie


Od 9 do 11 listopada w Londynie odbędzie się kolejna edycja East Coast Tattoo Expo. East Coast Tattoo Expo 2018 w Londynie to już szósta edycja tego festiwalu tatuażu, który odbywa się od 2011 roku. Czytaj więcej

Tatuaż - tradycyjna mitologia chińska i japońska #1


Japońska i chińska mitologia (jap. 日本神話) jest bardzo bogata. Panteon bestii i bogów często znajduje swoje miejsce na ludzkiej skórze i jest częstym tematem tatuaży. Oprócz bardzo popularnego wzoru (tematu) jakim jest ryba koi (jap. 錦鯉 nishiki-goi) jest też wiele innych mniej znanych postaci z mitologi. Bestie i postaci z mitologii chińskiej i japońskiej idealnie nadają się na duże tatuaże na rękę lub plecy. W rękach artystów mogą zamienić się w piękne i plastyczne wzory oplatające ciało. Postaramy się opisać i przybliżyć te mniej znane. Zapraszamy na pierwszą część japońskiego bestiariusza. Czytaj więcej

3-4 listopada - TattooFestival ŁÓDŹ

W dniach 3 i 4 listopada w Łodzi odbyła się XI edycja TattooFestivalu, która zagościłą w Nowej Hali Expo-Łódź! To trzecia po Warszawie i Lublinie edycja festivalu w tym roku. Hala Expo-Łódź to wielofunkcyjne centrum wystawiennicze usytuowane w samym centrum miasta. Ogromna przestrzeń 28 500 metrów sześciennych powierzchni pełnej niesamowitych atrakcji. Na miejscu spotkało się ponad 200 artystów. W obrębie festivalu odbyło się wiele imprez towarzyszących: fireshow, magię i iluzje, strefę custom, koncerty, performance i inne atrakcje. Gościli między innymi niesamowitą grupę :THE FUEL GIRLS to znana na całym świecie grupa performerów z Wielkiej Brytanii. Dziewczyny mają na swoim koncie niezliczoną liczbę pokazów w najdalszych zakątkach świata. "Fuelki" świetnie radzą sobie z okiełznaniem ogromnych ognistych rekwizytów takich jak: miecze, baty, różdżki czy korony ognia. Dlatego temperatura podczas ich spektakli sięga zenitu. Ceny biletów: 34,90zł za bilet jednodniowy, 44,90zł za bilet dwudniowy. Za bilet VIP zapłacimy 250zł. Dzieci do lat 12 wstęp bezpłatny. Czytaj więcej

Tatuaż terapeutyczny

Medycyna i magia często współgrały ze sobą na łonie prymitywnych kultur (szamani), przez to zanikały różnice między nimi. Czy to z powodu tego, że śmierć i choroby nie były uznawane za element naturalny, lecz wynikały ze szkód wyrządzonych przez duchy; były karą, bądź aktem zawziętej wrogości wobec konkretnych osób?
W takich przypadkach znachor lub medyk interweniował różnymi metodami, aby połączyć się z duchami i uniemożliwić im wtargnięcie i nawiedzenie, ewentualnie wypędzenie z ciała. Ludzie skłonni uważać za pewnik wyższość transcendentnych nauk mają przekonanie, iż nowoczesnymi metodami prędzej, czy później rozpozna się ten fenomen i rozwiąże problemy rozumienia magii. Wielu naukowców studiowało więc te prymitywne metody leczenia i jak się okazywało z powodzeniem zdawały one egzamin. Jedną z takich metod jest tatuaż, o którym opowiem teraz. Czytaj więcej

Czy warto się zaszczepić przed zrobieniem tatuażu?



Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW, Hepatitis viralis B) popularnie zwane "żółtaczką" to nie tylko domena szpitali. Kilka lat temu Pamela Anderson pzyznała, że po 16 latach zmagania się z tą chorobą jest wolna od wirusa. Do zakażenie doszło właśnie przy wykonywaniu tatuażu zakażoną igłą. Jak widać ten rodzaj działalności przy nie zachowaniu odpowiednich warunków, może narazić swoich klientów na poważne problemy. Czytaj więcej

Robert Hernandez - mistrz "free handu".



Robert Hernandez pracuje zwykle w technice "free-hand". Na początku szkic pisakiem na ciele, a potem delikatny kontur, "szczątkowo". Dalej jak drukarka z zawrotną prędkością posuwa się z góry na dół lub z dołu do góry. Pracuje dużą ilością igieł. Delikatne cienie i ostre rysy w głębokich tonach.
Robert Hernandez urodził się 19 lipca w mieście Prudnik, na południu Polski, w rodzinie pochodzenia hiszpańskiego. Tatuuje od ponad piętnastu lat. Czytaj więcej

miki.hg.pl 2001-2018 KONTAKT

Formularz kontaktowy. Wszystkie pola są obowiązkowe

Imię:
Email:
Wiadomość:



alien anchor angel animal arm back berlin big biomoechanic black white blue calf caligraphy celebrites celtic character chest chinese clown color contour convents cover death demon demons devil dog dolphin dragon eagle face faces faith fish flower flowers foot freehand gnome green hand hope japan Jarek Zatryb kanji koi latin leg letters łódź love miłość nadzieja naked neck ornament Ostrołęka pitbull poland polish posejdon red rose runes runy sad angel scorpio sentences shadow shoulder signs skull smok spider studio studios sword tattoo tiger tribal trident vide cull fide wiara wings women Zet Tattoo


Losowe zdjęcia z galerii